Leki udrażniające zatoki

Zatkane zatoki

Stan zapalny zatok jest przypadłością, która dotyka każdego i stanowi przyczynę sporego dyskomfortu. W celu pokonania uciążliwego problemu i powrotu do zdrowia należy działać szybko i zdecydowanie. Które leki udrażniające zatoki są godne uwagi? Co powinny zawierać w swoim składzie?

Zatkane zatoki – przyczyny i objawy

Praktycznie wszystkie przypadki określane mianem zatkanych zatok jest tak naprawdę wywołane przez mniej lub bardziej poważną infekcję górnych dróg oddechowych, która powoduje rozwój stanu zapalnego. Zakażenie może mieć rozmaite podłoże. Najczęściej jest to efekt przedostania się do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów jak bakterie, wirusy lub grzyby, które mogą doprowadzić do ogólnego osłabienia i rozwoju innych chorób (np. grypy lub przeziębienia). W innych przypadkach zatkane zatoki są wynikiem alergii. Istnieją też problemy z zatokami, które są wywołane mniej oczywistymi czynnikami ryzyka m.in. nieleczone choroby zębów typu próchnica, przerost lub nieprawidłowa budowa nosa albo zanieczyszczenia powietrza.

Osoba borykająca się z zatkanymi zatokami jest dość łatwa do rozpoznania. Do najczęstszych symptomów związanych ze stanem zapalnym zatok zaliczamy:

  •     długotrwale utrzymujący się katar
  •     ropna wydzielina w nosie oraz flegma w gardle
  •     podrażnienie gardła i zwiększoną tendencję do kaszlu
  •     dolegliwości bólowe w obrębie czoła, kącików oczu i nosa
  •     zaburzenia w odczuwaniu węchu i smaku oraz nieprzyjemny zapach z ust

Powikłania zatkanych zatok

Występowanie stanu zapalnego zatok wymaga rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Brak właściwego postępowania może poskutkować rozwojem wielu poważnych powikłań, które z czasem mogą skutkować szeregiem chorób. Przede wszystkim zatkane zatoki przynosowe mogą spowodować pojawienie się zmian zapalnych w obrębie innych zatok (np. szczękowych lub klinowych). Zalegająca wydzielina może natomiast doprowadzić do występowania niebezpiecznych ropni oraz torbieli, które mogą powstawać m.in. w oczodołach lub mózgu.

Co powinny zawierać leki udrażniające zatoki?

Obecny rynek środków farmakologicznych oferuje leki udrażniające zatkane zatoki w rozmaitych formach. Najczęściej są to preparaty w postaci aerozolu, które umożliwiają bezpośrednią aplikację do nosa. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych składników jest roztwór wody morskiej pozwalający na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i łagodzenie infekcji. Ponadto spraye na zatkany nos i zatoki niwelują występujące podrażnienia oraz zapewnia optymalne nawilżenie błon śluzowych i zapobiega ich wysuszeniu.

Równie popularnymi lekami bez recepty udrażniającymi zatoki są preparaty wykorzystywane do inhalacji. W większości przypadków są to mieszanki gliceryny z olejkami roślinnymi (np. mięta, eukaliptus, czarna sosna), które pomagają na skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych i przeciwdziałanie zalegającej ropnej wydzielinie. Inhalacje można dodatkowo wzbogacić o dodatek soli morskiej, która spotęguje korzystne oddziaływanie zawartych składników.

Wiele leków na zatkane zatoki jest dostępnych w typowej postaci kapsułek lub tabletek. W ich formule można natrafić na solidne porcje witaminy C, która jak wiadomo, gwarantuje spore wsparcie dla prawidłowej pracy układu odpornościowego. Ponadto producenci leków wykorzystują rozmaite ekstrakty roślinne m.in. kwiatów czarnego bzu i dziewanny, ziela werbeny i nasturcji, korzenia goryczki i chrzanu, liści mięty, owoców dzikiej róży i pigwy, tymianku i kwiatostanu lipy.  Część wymienionych roślin jest również dostępna w formie suszu, który może posłużyć do przygotowania herbat lub naparów.

Bibliografia:

  1.       Wachnicka-Bąk A., et al. „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014 10(1): 25-31.
  2.   Dzioba A. „Zapalenie górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego” Medycyna Rodzinna 2002 5: 154-160.