Problemy z zatokami mogą być wywołane na drodze rozmaitych infekcji i stanów zapalnych. Niejednokrotnie przyczyna tkwi w przewodach słuchowych. Czy świecowanie uszu jest skutecznym sposobem na chore zatoki? Na czym polega ta metoda?
Czym jest świecowanie uszu?
Konchowanie czy też świecowanie uszu to zabieg kosmetyczny, którego początki sięgają ludowej medycyny z czasów starożytności. Cała metoda polega na włożeniu do ucha zapalonej świecy lub konchiny, która generując ciepło i zwiększając ciśnienie w przewodzie słuchowym, powoduje rozpuszczenie zalegającej woskowiny. Dzięki temu oczyszczenie ucha i pozbycie się znajdujących się w nim bakterii i pyłów jest znacznie łatwiejsze. Świecowanie uszu może stanowić alternatywę dla innych popularnych metod oczyszczających m.in. płukania za pomocą ciepłej wody lub używania specjalnych sprayów do higieny.
Świecowanie uszu – wskazania
Zabieg konchowania uszu jest rekomendowany w przede wszystkim w przypadku zatkanych przewodów słuchowych, co może być spowodowane zaleganiem dużej ilości woskowiny. Nadmierna woskowina może być także przyczyną rozwoju stanu zapalnego i infekcji zatok, stąd istnieje przekonanie, że świecowanie stanowi jeden z elementów przeciwdziałania tej przypadłości. Ponadto metoda może się sprawdzić m.in. przy przeziębieniu, niedosłuchu, szumach usznych, a nawet i przewlekłym stresie. Niektórzy wspominają, że dzięki świecowaniu można wyeliminować problemy w postaci zawrotów głowy, czy dolegliwości bólowych w obrębie uszu.
Przeciwwskazania do świecowania uszu
Niestety nie każdy może zdecydować się na zabieg konchowania. Uszkodzenia błony bębenkowej i aktywne infekcje ucha stanowią główne przeciwwskazania do zastosowania świecowania. Ponadto osoby używające aparatów słuchowych i implantów również muszą zrezygnować ze skorzystania z tej metody.
Na czym polega świecowanie uszu?
Ucho poddane świecowaniu powinno być uprzednio oczyszczone i nawilżone za pomocą kremu pielęgnacyjnego. Następnie należy się położyć na boku z uchem skierowanym ku górze. Zaostrzony koniec świecy należy włożyć do zewnętrznego otworu słuchowego, natomiast nad nim powinna znajdować się niewielka papierowa lub materiałowa osłonka do zbierania spadającego popiołu. Po odpaleniu przeciwległego końca świeca zaczyna powoli spalać się i generować ciepło. Zabieg świecowania uszu trwa od kilku do kilkunastu minut.
Czy do świecowania uszu można wykorzystać normalne świece?
Do wykonania zabiegu niezbędne są specjalne i cienkie świeczki z wydrążonym wnętrzem, które zostały przygotowane wyłącznie z naturalnych materiałów. Niejednokrotnie świecie do świecowania uszu są nasączone woskiem pszczelim lub parafiną, co ma zapewnić jeszcze większą skuteczność w kontekście oczyszczania przewodów słuchowych. Wiele świec jest wzbogacona cennymi dodatkami np. olejkami zapachowymi lub ekstraktami ziołowymi, które potęgują efektywność całego zabiegu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, czy na zewnętrznej warstwie świeczki znajduje się specjalnie zaznaczona linia informująca o kończącym się procesie spalania. Choć w sieci istnieje wiele instrukcji na samodzielne przygotowanie świec, to jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych produktów do świecowania – można je bez problemu nabyć w każdej aptece.
Bibliografia:
- https://www.doz.pl/czytelnia/a1599-Swiecowanie_uszu__czy_jest_bezpieczne_Czym_jest_Gdzie_kupic_swiece_do_uszu
- https://www.wapteka.pl/blog/artykul/swiecowanie-uszu-na-czym-polega-i-czy-jest-to-bezpieczne-czy-warto-kupic-swiece-do-uszu