Problem zatkanych zatok w długofalowej perspektywie może okazać się przyczyną nawracających infekcji układu oddechowego, a nawet i zmian zapalnych np. w obrębie zębów. W jaki sposób skutecznie odetkać zatoki i przywrócić prawidłową drożność dróg oddechowych? Które metody są możliwe do wykonania w domu?
Inhalacje na zatoki
Jednym z najprostszych sposobów na walkę z zatkanymi zatokami jest wykonywanie inhalacji. To idealna opcja na rozrzedzenie nadmiernie zalegającej wydzieliny, nawilżenie górnych dróg oddechowych i ograniczenie podrażnień, która może być wykonania samodzielnie i bez konieczności użycia leków. Najprostszym sposobem jest przygotowanie roztworu soli fizjologicznej z gorącą wodą. Jako formę dodatku można natomiast wykorzystać:
- zioła np. rumianek, szałwia, mięta, pieprz, kurkuma, imbir
- olejki eteryczne np. drzewo herbaciane, mięta, eukaliptus, sosna, kamfora
Niewątpliwą zaletą inhalacji jest fakt, że mogą być z powodzeniem stosowane u kobiet w ciąży oraz u małych dzieci.
Irygacja zatok
Do płukania zatok najlepiej wykorzystać specjalnie zaprojektowane irygatory, które są dostępne bez recepty w aptekach i sklepach medycznych – są o wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze aniżeli strzykawki. W irygacji najczęściej wykorzystuje się roztwór soli fizjologicznej. Natomiast podanie płynu pod ciśnieniem jest niezwykle pomocne w pozbyciu się nagromadzonej wydzieliny i chorobotwórczych patogenów. Przykładowe produkty to Irigasin, Iriclean czy Zatoxin Rinse.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne na zatoki
Producenci NLPZ od dłuższego czasu oferują leki OTC, które są rekomendowane głównie na problemy z zatokami. Charakterystyczną cechą jest obecność w składzie dodatku pseudoefedryny czy fenylefryny, które wykazują wartościowy wpływ na udrożnienie zatkanych zatok i walkę np. z uciążliwym katarem. Środki farmakologiczne z tej kategorii są zazwyczaj dostępne w dwóch postaciach:
- tabletki powlekane np. Gripex Duo czy Metafen Zatoki
- granulki lub proszek do przyrządzania roztworu doustnego np. Theraflu Zatoki czy Vick AntiGrip Max
Krople do nosa na zatoki bez recepty
Na rynku produktów leczniczych i leków występuje wiele pozycji, które można wykorzystać do przeciwdziałania zatkanym zatokom. W przypadku preparatów bez recepty najchętniej i najczęściej stosowaną opcją są krople zawierające ksylometazolinę (np. Otrivin). Działanie tej substancji powoduje zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa i obkurczenie jej naczyń krwionośnych, co prowadzi do złagodzenia kataru i ograniczenia nadprodukcji wydzieliny oddechowej. Ponadto stosowanie kropel pozwala na nawilżenie śluzówki nosa.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach problemy z zatokami mogą mieć podłoże alergiczne i stanowić rezultat m.in. kataru siennego. Wówczas można wykorzystać aerozole donosowe z kortykosteroidami o właściwościach antyzapalnych i przeciwalergicznych np. Nasometin Control, który zawiera furoinian mometazonu.
Balonikowanie zatok
W momencie, gdy nieinwazyjne sposoby zawodzą, to wówczas warto skontaktować się z lekarzem w celu wykonania zabiegu balonoplastyki czy też balonizacji zatok. Wprowadzenie balonika do wnętrza zatok i wypełnienie go płynem pod ciśnieniem umożliwia skuteczne udrożnienie ujścia zatok oraz wypłukanie nadmiernie zalegającej wydzieliny. Podczas balonoplastyki lekarze przeprowadzają też irygacje i czyszczenie zatok oraz aplikują leki np. antybiotyki. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, daje trwałe i szybkie efekty, a przede wszystkim umożliwia pozbycie się nawet najbardziej uciążliwych dolegliwości.
Bibliografia:
- Wachnicka-Bąk A., et al. „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014, 10(1): 25-31.
- Miłoński J. Pietkiewicz P., Olszewski J. „Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych w materiale własnym.” Otolaryngologia Polska 2011, 65(1): 14-19.
- Leszczyńska M., et al. „Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka i leczenie.” Przewodnik lekarza 2003, 9(57): 10-18.
- https://www.allecco.pl/artykuly/nos-i-zatoki-jak-je-oczyszczac.html
- https://www.doz.pl/czytelnia/a14794-Plukanie_zatok__jakie_sa_wskazania_do_irygacji_zatok_przynosowych_oraz_w_jaki_sposob_zrobic_to_w_domu