Inhalacje oczyszczające zatoki

Inhalacje podczas zapalenia zatok.

Zatkane zatoki i rozwijająca się infekcja górnych dróg oddechowych może doprowadzić do poważnych utrudnień w zakresie codziennego funkcjonowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z chorymi zatokami jest wykonywanie oczyszczających inhalacji. Jakie składniki warto wykorzystać?

Przyczyny i objawy zatkanych zatok

Infekcje powodujące zapalenie i zatkanie górnych dróg oddechowych mogą mieć rozmaite podłoże. W większości przypadków problemem są chorobotwórcze drobnoustroje (np. bakterie, wirusy, grzyby), ale nie można zapominać o innych czynnikach zwiększających szansę ich rozwoju. Przykładami takowych przyczyn są m.in. polipy w nosie, wady budowie anatomicznej nosa (skrzywienie przegrody nosowej), czy uszkodzenie rzęsek odpowiedzialnych za niwelowanie śluzu.

Zatkane zatoki w dość krótkim czasie powodują pojawienie się pierwszych objawów. Uciążliwy katar, zatkany nos, uciążliwe bóle głowy (zwłaszcza pomiędzy brwiami) i problemy z oddychaniem, to jedynie część dolegliwości powodujących utrudnienie codziennego funkcjonowania. Do tego warto też dodać osłabienie apetytu z powodu utrudnionego węchu, złe samopoczucie oraz kaszel, który jest wynikiem przesadnego spływania zalegającego śluzu. Nie należy bagatelizować problemu zatkanych zatok – nieleczony stan zapalny górnych dróg oddechowych może spowodować wiele poważnych powikłań m.in. zmiany zapalne w obrębie kości szczęki czy problemy dotyczące ucha i przewodów słuchowych.

Domowe sposoby na zatoki – oczyszczające inhalacje

Wiele osób borykających się z problemem zatkanych zatok rozpoczyna leczenie od naturalnych metod, które nie wymagają sięgania po środki farmakologiczne. Jednym z najczęstszych sposobów jest wykonywanie inhalacji, które można bez najmniejszego problemu wykonać w domowych warunkach. Do przygotowania będą potrzebne:

  •     gorąca woda
  •     duża miska
  •     gruby ręcznik lub koc
  •     składnik aktywny – komponent wspierający rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i gwarantujący udrożnienie zatkanych zatok

Wykonanie inhalacji jest banalnie proste. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą i składnikiem wspomagającym oczyszczanie zatok, natomiast na głowę nakładamy koc lub ręcznik. Następnie należy wykonywać głębokie wdechy nosem i powolne wydechy ustami. Jednorazowa sesja powinna trwać od 10 do 20 minut. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kilku krótkich serii, które należy powtarzać przez kilka dni do momentu wyraźnej poprawy aktualnego stanu.

Czego użyć do inhalacji na zatoki?

Najprostszy wariant inhalacji wykorzystuje wyłącznie gorącą wodę, która sama w sobie może wspomóc udrożnienie zatkanych zatok. Jednak w większości przypadków warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. W tym celu można zastosować następujące komponenty:

  •     sól morską lub himalajską
  •     olejki eteryczne np. miętowy, sosnowy, eukaliptusowy, anyżowy
  •     suszone zioła i składniki roślinne np. oregano, melisę, miętę pieprzową, tymianek, rumianek, szałwia, skrzyp polny, krwawnik, rozmaryn, kozieradka

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyżej wymienione składniki wykorzystać podczas jednego seansu. Wówczas można mieć pewność, ze przygotowana mieszanka umożliwi wyjątkowo efektywne przeciwdziałanie zalegającej wydzielinie i pomoże w skutecznym udrożnieniu dróg oddechowych.

Jakie są przeciwwskazania do inhalacji?

Inhalacje należą do grona bezpiecznych metod walki z infekcjami. Niestety nie sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Do najczęstszych przeciwwskazań zalicza się takie problemy jak astma oskrzelowa, gruźlica, wysoka gorączka oraz zaburzenia dotyczące prawidłowego krążenia.

 Bibliografia:

  1.     Rewak-Soroczyńska J. „Aromaterapia jako metoda wspomagająca leczenie schorzeń infekcyjnych.” (2018).
  2.     Machowska A. „Olejki eteryczne i ich zastosowanie w aromaterapii.” Ekonatura 2009 07: 9-10.