Istnieje wiele sposobów na walkę ze stanem zapalnych zatok. Jednym z nich jest antybiotykoterapia, która zdaniem wielu specjalistów, stanowi pewnego rodzaju ostateczność. Kiedy należy sięgnąć po antybiotyki? Jakie preparaty są godne użycia?
Na czym polega leczenie zapalenia zatok?
Przede wszystkim ważne jest określenie przyczyny zaistniałego problemu, bo niejednokrotnie zmiany zapalne stanowią następstwo reakcji alergicznej organizmu. Jednak najczęściej zapalenie zatok stanowi następstwo infekcji chorobotwórczymi drobnoustrojami tj. bakterii i wirusów. Chorobę można podzielić na dwie postaci:
- ostrą, która trwa do maksymalnie 4 tygodni
- przewlekłą, która utrzymuje się od co najmniej 4 do ponad 8 tygodni
Leczenie zapalenia zatok jest ukierunkowane przede wszystkim na zwalczenie uciążliwych objawów. W pierwszej kolejności wykorzystuje się naturalne sposoby, które można połączyć z preparatami na receptę – dlatego początkowa terapia jest zwykle skoncentrowana na wykorzystywaniu aerozoli do nosa oraz inhalacji na bazie gorącej wody, soli i olejków eterycznych.
Bardziej uciążliwe przypadki wymagają sięgnięcia po silniejsze środki farmakologiczne. Mogą to być m.in. donosowe glikokortykosteroidy, leki mukolityczne wspomagające rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz preparaty prowadzące do obkurczenia naczyń w błonie śluzowej nosa. Natomiast środki przeciwhistaminowe są rekomendowane w przypadkach zapalenia zatok uwarunkowanych reakcjami uczuleniowymi.
Zapalenie zatok – kiedy stosować antybiotyki?
Nie będzie zaskoczeniem, że antybiotykoterapia jest rekomendowana w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok. Antybiotyki są dostępne wyłącznie na receptę i dobierane głównie pod kątem występującego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów. Leczenie za pomocą antybiotyków jest wykorzystywane wówczas gdy wcześniejsze metody i środki farmakologiczne nie przynoszą pożądanych rezultatów.
Antybiotyki na zapalenie zatok
Na aktualnym rynku aptecznym występuje kilka skutecznych antybiotyków, które umożliwiają ograniczenie namnażania bakterii i progresję choroby zapalnej zatok. Oto cztery najczęściej wykorzystywane preparaty.
Amoksycylina
To antybiotyk z grupy penicylin, który jest rekomendowany w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i przy zakażeniu ucha środkowego. Amoksycylina znajduje zastosowanie w zwalczaniu m.in. paciorkowców, gronkowców, czy dwoinki zapalenia płuc. Nazwy handlowe to Amotaks, Amoxicillin, Duomox, Hiconcil i Ospamox.
Azytromycyna
Ten lek pochodzący z grupy makrolidów oddziałuje na rybosomy komórek bakteryjnych, co prowadzi do śmierci mikroorganizmów wskutek upośledzenia ich zdolności syntetyzowania protein. Azytromycyna oprócz zapalenia zatok wspomaga terapię np. zmian trądzikowych, czy zapalenia płuc. Substancja jest dostępna w takich lekach jak Zibiot, Azimycin, AzitroLEK, Azycyna, Bactrazol, Macromax, Nobaxin czy Sumamed.
Klarytromycyna
To kolejny wartościowy makrolid, który podobnie jak poprzednik niszczy komórki bakteryjne poprzez zahamowanie ich możliwości do syntetyzowania białka. Klarytromycynie przypisuje się też dużą skuteczność w leczeniu zakażeń dermalnych (np. róży lub zmian zapalnych mieszków włosowych). Kalytromycyna występuje pod takimi nazwami handlowymi jak Apiclar, Fromilid, Klabax, Klabion, Klacid, Lekoklar i Taclar.
Lewofloksacyna
Jest antybiotykiem należącym do fluorochinolonów III generacji, który oddziałuje na enzymy hamujące namnażanie materiału genetycznego komórek bakterii i tym samym ogranicza dalszy rozwój choroby. Lewofloksacyna jest szczególnie polecana przy ostrym zapaleniu zatok, ale sprawdzi się też w innych infekcjach np. dróg moczowych. Leki zawierające lewofloksacynę to Levalox, Levoxa, Quinsair, Xyvelam.
Bibliografia:
- https://www.heydoc.pl/s/article/Zapalenie-zatok-objawy-leki-Jakie-antybiotyki-na-zapalenie-zatok
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=88
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=114
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=447
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=3694