Zapalenie zatok jest problemem o podłożu infekcyjnym lub alergicznym. Ostra postać tego schorzenia wymaga zastosowania radykalnych środków. Czy sterydy donosowe są skutecznym sposobem na pokonanie choroby? Czy ich użycie może powodować skutki uboczne?
Po czym rozpoznać ostre zapalenie zatok?
Większość przypadków ostrego stanu zapalnego zatok przynosowych i błony śluzowej nosa jest wywołana infekcję wirusową. Choroba ta ma charakter samoograniczający się, co oznacza, że po pewnym czasie proces patologiczny ulega stopniowemu złagodzeniu. O ostrym zapaleniu zatok mowa wówczas gdy objawy ustępują po maksymalnie 4 tygodniach.
Niemniej jednak należy pamiętać, że uszkodzenie błony śluzowej nosa przez wirusa może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteriami! Dlatego też w pierwszej kolejności leczenie ostrego zapalenia zatok jest ukierunkowane nie tylko na złagodzeniu występujących symptomów, ale i skutecznym pozbyciu się ewentualnej możliwości rozwoju choroby i nowej infekcji.
Do objawów ostrego zapalenia zatok zaliczamy:
- podrażnienie błony śluzowej
- wysoka gorączka (w trakcie zakażenia bakteryjnego)
- osłabienie organizmu, dreszcze, ból gardła, uczucie zmęczenia i bólu mięśniowo-stawowego
- mocno odczuwalne dolegliwości bólowe głowy, które są odczuwalne w rejonach zatok np. szczęk, oczodołów, policzków i nosa
- obfity, ropny i niezwykle gęsty katar, który powoduje niedrożność dróg oddechowych i upośledzenie węchu
Sterydy donosowe na problemy z zatokami
Stosowanie aerozoli na ostre zapalenie zatok jest rekomendowane jednakowo w przypadku uciążliwych reakcji uczuleniowych oraz w trakcie reakcji alergicznych. Ich niebywałą zaletą jest bezpośrednie oddziaływanie na błonę śluzową nosa – miejscowe działanie sterydów donosowych pozwala w skuteczny sposób łagodzić występujące dolegliwości.
Glikokortykosteroidy nowej generacji, jak np. furoinian mometazonu czy propionian fluktikazonu przejawiają jednakowo właściwości przeciwzapalne i antyuczuleniowe. Wykazują niewielki poziom biodostępnosci systemowej, co stanowi niezwykle dobrą informacje. Oznacza to, że ryzyko występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest znacznie mniejsze, aniżeli w przypadku leków starszej generacji. Oprócz tego należy wspomnieć o selektywności receptorowej sterydów donosowych. Właściwość ta sprawia, że leki oddziałują wyłącznie na receptory glikokortykosteridowe i nie wymagają stosowania dużych dawek w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego. Pierwsze rezultaty skutecznego działania preparatów są zauważalne i odczuwalne między 7 a 10 dniem terapii. Co warte podkreślenia, sterydy donosowe mogą być stosowane długotrwale. To bardzo dobra informacja dla osób cierpiących z powodu alergicznego nieżytu nosa, który może utrzymywać się przez kilka miesięcy.
Czy sterydy donosowe powodują skutki uboczne?
Glikokortykosteroidy wykorzystywane do leczenia stanu zapalnego zatok nie są pozbawione wad. Stosowanie sterydów aplikowany donosowo może powodować miejscowe objawy niepożądane w postaci krwawienia z nosa. Jest to zazwyczaj efekt przesadnego wysuszenia i ścieńczenia błony śluzowej nosa. W niektórych przypadkach może też dojść do podrażnienia gardła. Niemniej jednak częstość występowania skutków ubocznych nie jest zbyt duża, a większość epizodów na łagodny i przemijający charakter.
Bibliografia:
- Meltzer EO., Teper A., Danzig M. „Internasal Corticosteroids in the Treatment of Acute Rhinosinusitis.” Current Allergy and Asthma Reports 2008, 8: 133-138.
- https://forumpediatrii.pl/artykul/furoinian-mometazonu-czy-i-czym-sterydy-donosowe-roznia-sie-miedzy-soba