Zatkane zatoki są przyczyną wielu niedogodności m.in. upośledzają prawidłową drożność dróg oddechowych, utrudniają prawidłowe funkcjonowanie zmysłów smaku i węchu oraz mogą stanowić podłoże dla infekcji gardła. Metoda Proetza stanowi jeden ze sposobu na szybkie i efektywne płukanie zatok – na czym polega ten zabieg i jak go wykonać?
Czym jest płukanie zatok metodą Proetza?
To jedna z technik efektywnej irygacji zatok przynosowych, która wykorzystuje roztwór chlorku sodu. Metoda Proetza jest rekomendowana przede wszystkim do usunięcia nadmiernie zalegających pokładów wydzieliny oddechowej, często o ropnym charakterze, co stanowi następstwo aktywnych zmian zapalnych. Irygacja metodą Proetza można zastosować w praktycznie każdej postaci problemów z zatokami – począwszy od ostrej, przez przewlekłe (ponad 3 miesiące), a skończywszy na nawracającej niedrożności górnych dróg oddechowych. Metoda Proetza sprawdzi się w przypadkach schorzeń o podłożu:
- alergicznym
- stomatologicznym
- pulmonologicznym
- anatomicznym (np. wady strukturalne przegrody nosowej)
- zawodowym (zanieczyszczone środowisko pracy np. pyłami lub środkami chemicznymi)
Płukanie zatok metodą Proetza – praktyczne wskazówki i najważniejsze informacje
Technika irygacji określana mianem metody Proetza jest całkowicie bezbolesna i trwa tylko kilka minut. Zabieg nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych – brak inwazyjności sprawia, że może być wykonywany bardzo często i bez zbędnego ryzyka dla zdrowia pacjenta. Niemniej jednak płukanie metodą Proetza odbywa się w gabinecie laryngologicznym i jest przeprowadzane przez specjalistę.
Przebieg płukania zatok metodą Proetza
- Do przegród nosowych pacjenta zostają włożone mokre waciki, które zawierają płyn z adrenaliną lub efedryną – to pozwala na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pozwala nieco odblokować zatoki przynosowe.
- Pacjent w pozycji leżenia na plecach lekko odsuwa głowę do tyłu.
- Lekarz rozpoczyna powolne wlewanie niewielkich ilości roztworu soli fizjologicznej do jednej z dziurek nosa. Płyn może zostać wzbogacony w środki farmakologiczne (np. leki antybakteryjne lub przeciwgrzybicze, preparaty przeciwzapalne lub ograniczające obrzęki błon śluzowych).
- Następnie płyn zostaje odessany przy pomocy specjalnego ssaka przez drugą dziurkę.
- W razie potrzeb procedura może zostać powtórzona.
Korzyści płyną z irygacji zatok metodą Proetza
Płukanie zatok metodą Proetza ma za zadanie oczyścić całą jamę nosa z zalegających pokładów wydzieliny oddechowej, która niejednokrotnie jest mocno przytwierdzona do powierzchni dróg oddechowych. Usunięcie wydzieliny stanowi też skuteczny sposób na wyeliminowanie szkodliwych patogenów, a to przyczynia się do złagodzenia występujących zmian zapalnych. Metoda Proetza jest także formą profilaktyki – regularne irygacje zatok minimalizują szansę rozwoju wtórnych infekcji oraz ułatwia utrzymanie dobrej kondycji dróg oddechowych.
Czym wspomóc płukanie zatok?
Bardzo dobrym dodatkiem będą domowe inhalacje. Roztwór soli można wzbogacić w olejki eteryczne (np. miętowy, lawendowy, rozmarynowy, sosnowy, eukaliptusowy), które zawierają szereg substancji lotnych, co świetnie wpływa na udrażnianie zatkanych zatok. Ponadto zapewniają ekstra pomoc w nawilżeniu dróg oddechowych i pozbycie się uciążliwie zalegającego nadmiaru wydzieliny oddechowej. Inhalacje i irygacje można stosować wymiennie – obie metody są nieinwazyjne i nie powodują występowania skutków ubocznych, co pozwala na ich użycie u dzieci czy kobiet w ciąży.
Bibliografia:
- Proetz AW. „Displacement Irrigation of Nasal Sinuses: A new Procedurein Diagnosis and Conservative Treatment.” Archives of Otolaryngology 1926, 4(1): 1-13.
- Filugeira YA. „Effects of nasal aspiration by the Proetz® method in pediatric patients with sinusitis.” Revista da Associacao Medica Brasileira 2020, 66: 1503-1508.
- https://www.docdoc.com/medical-information/procedures/displacement-therapy-of-nose