Uciążliwie zatkane zatoki stanowią przyczynę szeregu problemów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Czy płukanie zatok w domu jest skuteczne? W jaki sposób wykonać domową irygację dróg oddechowych?
Czym jest irygacja zatok?
Mianem irygacji (płukania) zatok określa się prosty zabieg dotyczący nosa i dróg oddechowych, który może zostać przeprowadzony w domowym zaciszu. Samodzielne płukanie zatok umożliwia ich oczyszczenie z występujących zabrudzeń (np. pochodzących ze smogu, który stanowi domenę obszarów miejskich) oraz pozbycie się zalegającego nadmiaru wydzieliny. Przyczyn zatkanych zatok jest bardzo wiele. Najczęstszymi z nich są takie problemy jak:
- alergie
- infekcja dróg oddechowych
- obrzęk błony śluzowej nosa
- stan zapalny zatok przynosowych
- endoskopowa operacja nosa i zatok
- nadmierna ekspozycja na zanieczyszczone powietrze
- regularne stosowanie leków aplikowanych donosowo
- długotrwałe przebywanie w miejscu o wysokiej temperaturze i/lub niskiej wilgotności powietrza (np. klimatyzowane pomieszczenie biurowe)
Ponadto należy wspomnieć, że problem zatkanego nosa i zatok jest wynikiem zmian hormonalnych w trakcie ciąży.
Co wykorzystać do płukania zatok w domu?
Najczęściej używanym preparatem do irygacji zatkanych zatok jest roztwór chlorku sodu, czyli soli fizjologicznej. Produkt ten, powszechnie określany mianem wody morskiej, wykazuje wyjątkowo dużą skuteczność w oczyszczaniu dróg oddechowych z chorobotwórczych drobnoustrojów (m.in. bakterii i wirusów), alergenów i nadmiernie zalegającej wydzieliny. Ponadto płukanie zatok wodą morską ma właściwości pielęgnacyjne, co może być pomocne w łagodzeniu podrażnień oraz zapewnia dodatkowe wsparcie w zakresie regeneracji naskórka i błon śluzowych. Niewątpliwą zaletą preparatów bazujących na roztworze soli jest fakt, że mogą być z powodzeniem stosowane także u dzieci i kobiet w ciąży.
Jednak sam produkt do płukania to nie wszystko! Równie istotną kwestią jest wykonanie samej irygacji. Aby przeprowadzić skuteczne wypłukanie dróg oddechowych, należy wykorzystać odpowiednie przedmioty. W przypadku płukania zatok w domu najlepiej sięgnąć po:
- aspirator do nosa
- apteczną gruszkę do nosa
- dzbanek z wydłużoną szyjką, który jest przygotowany z myślą o domowej irygacji
- małą butelkę po wodzie mineralnej, która jest wyposażona w dozownik/ustnik umożliwiający proste wylewanie płynu
Warto też pamiętać, że w aptekach można bez najmniejszego problemu zakupić gotowe i profesjonalne zestawy do płukania zatok. W ich skład wchodzi czajniczek/gruszka/aspirator oraz specjalna miarka do dozowania soli morskiej.
Jakie są przeciwwskazania do płukania zatok w domu?
Choć irygacja stanowi bezpieczny sposób na udrożnienie zatkanych zatok, to jednak w niektórych przypadkach należy zrezygnować z tej metody. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do płukania zatok należą:
- przebyte urazy twarzoczaszki
- stan zapalny ucha środkowego
- uczulenie na roztwór chlorku sodu
- występowanie drgawek lub drżenia
- problem z zablokowaniem jam nosowych
- niedawno przebyte operacje ucha lub nosa
Warto też pamiętać, że samodzielne wykonywanie irygacji zatok może spowodować objawy niepożądane. Wśród nich należy wspomnieć o m.in. podrażnieniu, uczuciu pieczenia nosa, wrażeniu płynności w uszach, uciążliwym i irytującym szczypaniu w nosie. W skrajnych przypadkach może pojawić się niewielkie krwawienie z nosa. Występowanie takowych symptomów stanowi sygnał, że należy zmniejszyć liczbę wykonywanych zabiegów oraz wykorzystać słabszy roztwór soli fizjologicznej – oba czynniki stanowią najczęstsze przyczyny takowych nieprawidłowości.
Bibliografia:
- https://www.allecco.pl/artykuly/nos-i-zatoki-jak-je-oczyszczac.html
- https://www.doz.pl/czytelnia/a14794-Plukanie_zatok__jakie_sa_wskazania_do_irygacji_zatok_przynosowych_oraz_w_jaki_sposob_zrobic_to_w_domu