Przewlekłe zapalenie zatok – postępowanie i leczenie

jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok

Zmiany zapalne w obrębie dróg oddechowych mogą powodować mniej lub bardziej nasilone niedogodności, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Co należy robić w przypadku zapalenia zatok? W jaki sposób przeciwdziałać występującym objawom i zadbać o szybki powrót do zdrowia?

 

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok?

 

W większości przypadków stan zapalny zatok stanowi następstwo infekcji wywołanej przez chorobotwórcze drobnoustroje np. bakterie, grzyby czy wirusy. Niejednokrotnie te szkodliwe patogeny wywołują inne choroby dróg oddechowych, a zapalenie zatok jest jednym z objawów bądź następstw takowego schorzenia. Inną i równie częstą przyczyną zatkanych zatok jest alergia. Alergiczny nieżyt nosy, zwany tez katarem siennym, wyzwala reakcję uczuleniową, której efektem są zmiany zapalne śluzówki górnych dróg oddechowych. Ponadto warto też wspomnieć, że zapalenie zatok może być wywołane przez zanieczyszczenia powietrza (np. smog, pyły), choroby uszu i zębów, a także problemy związane z niewłaściwą budową anatomiczna nosa.

Stan zapalny zatok prowadzi do rozwoju charakterystycznych objawów, które dotyczą górnych dróg oddechowych. Mowa tu o takich symptomach jak:

  • nieprzyjemny zapach z ust
  • uciążliwy i długotrwały katar
  • zaburzenia zmysłu smaku i węchu
  • nadmierna produkcja wydzieliny oddechowej w nosie
  • flegma w gardle, która powoduje podrażnienie i potęguje kaszel
  • odczuwanie dolegliwości bólowych w obrębie zatok tj. nos, czoło, kąciki oczu

 

Leczenie zapalenia zatok – co warto wykorzystać?

 

Farmakoterapia jest zwykle stosowana w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok. Decyzja o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego należy do lekarza – specjaliści zwykle rekomendują leki zawierające amoksycylinę, które są dostępne na receptę (np. Duomox, Ospamox). W przypadku wirusowego zapalenia zatok problem trwa znacznie dłużej, a lekarze najczęściej polecają użycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych do walki z występującymi objawami (np. ibuprofen).

Jednak gross pacjentów decyduje się, aby rozpocząć leczenie od innych sposobów. Pierwszą metodą jest irygacja zatok i inhalacje. Zwykle wykorzystuje się do tego wodę morską, czyli roztwór soli fizjologicznej, który odznacza się niezwykle dużą efektywnością w zakresie oczyszczania dróg oddechowych, pielęgnacji i regeneracji podrażnionej błony śluzowej oraz odzyskania prawidłowej drożności. W przypadku inhalacji można też wykorzystać napary ziołowe oraz olejki eteryczne, które świetnie sprawdzą się rozrzedzeniu nadmiernie zalegającej wydzieliny i przeciwdziałaniu chorobotwórczym drobnoustrojom. W tym celu poleca się sięgnąć po olejki sosnowe, miętowe, lawendowe, eukaliptusowe i tymiankowe.

Równie skutecznym sposobem jest sięgnięcie po preparaty w kapsułkach i tabletkach, które zawierają połączenie wysokich dawek witaminy C i naturalnych ekstraktów roślinnych. Werbena, kwiat czarnego bzu, chrzan, owoce dzikiej róży, kwiatostan lipy, dziewanna czy wspomniana mięta mają wartościowy wpływ na odporność i znajdują zastosowanie we wsparciu organizmu w walce z przeziębieniem.

 

Bibliografia:

  1. Wachnicka-Bąk A., et al. „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014, 10(1): 25-31.
  2. Leszczyńska M., et al. „Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka i leczenie.” Przewodnik lekarza 2003, 9(57): 10-18.
  3. Dzioba A. „Zapalenie górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego” Medycyna Rodzinna 2002, 5: 154-160.
  4. https://www.allecco.pl/artykuly/nos-i-zatoki-jak-je-oczyszczac.html